Dobór końcówek do wkrętów: uniknij uszkodzeń i zapewnij trwałe połączenia

Dobór końcówek do wkrętów: uniknij uszkodzeń i zapewnij trwałe połączenia

Wkręty – te niewielkie, ale niezwykle przydatne elementy złączne, są nieodłącznym elementem prac remontowych, budowlanych, a także wielu innych projektów. I choć każdy z nas miał z nimi wielokrotnie do czynienia, to nadal powszechnie popełnia się błędy przy doborze końcówki do rodzaju łba wkrętu.

Pamiętajmy, że wkręty mogą mieć zupełnie różne gniazda, co oczywiście determinuje zastosowanie odpowiedniej końcówki. Używanie nieodpowiedniej końcówki może doprowadzić do uszkodzenia gniazda wkrętu, co utrudni lub uniemożliwi dokręcenie elementu, osłabiając połączenie i utrudniając jego rozmontowanie.

Aby zapobiec tym problemom, przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik po rodzajach łbów wkrętów i odpowiednich do nich końcówkach. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje o:

  • Łbach krzyżowych Phillips (PH)
  • Łbach krzyżowych Pozidriv (PZ)
  • Łbach płaskich (Slotted, SL)
  • Łbach sześciokątnych (Hex)
  • Łbach Torx

Dowiesz się również, jak rozpoznać poszczególne rodzaje łbów i jak dobrać odpowiednią końcówkę, aby uniknąć uszkodzeń i zapewnić trwałe połączenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach wkrętów i końcówkach, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na stronie Inox-Plus: https://www.inoxplus.com.pl/baza-wiedzy/koncowki-do-popularnych-rodzajow-lbow-wkretow-kompletny-przewodnik.html.

W artykule tym znajdziesz również informacje o innych ważnych aspektach związanych z wkrętami, takich jak zabezpieczenie śruby przed odkręceniem, gatunki stali nierdzewnej i sprężyny talerzowe.

Dlaczego należy stosować odpowiednie końcówki do rodzaju łba wkrętu?

Podobnie jak w przypadku rodzajów główek śrub, także wkręty występują w różnych wariantach końcówek, czyli inaczej gniazd. Wynika to z ich konkretnego przeznaczenia.

Przykładowo: jeśli zamierzamy przymocować jakiś element do bardzo twardego podłoża, to zaleca się użycie wkrętu z łbem typu Torx, który oferuje większą powierzchnię kontaktu z końcówką np. wkrętarki akumulatorowej. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie większego momentu obrotowego bez ryzyka uszkodzenia gniazda wkrętu.

Używanie nieodpowiednich końcówek to powszechnie popełniany błąd, który może skutkować – i najczęściej skutkuje – uszkodzeniem gniazda wkrętu. W efekcie nie jesteśmy w stanie dokręcić elementu złącznego do końca, co osłabia połączenie. Jeszcze większym problemem jest brak możliwości wykręcenia wkrętu z wyrobionym gniazdem.

Łby krzyżowe Phillips (PH)

Łby krzyżowe typu Phillips, oznaczane skrótem PH, są najczęściej spotykane w gamie wkrętów. Ich nazwa wzięła się stąd, że mają kształt krzyża. Takie gniazdo zapewnia większą powierzchnię kontaktu między wkrętem a końcówką, co redukuje ryzyko uszkodzenia łba.

Do obsługi wkrętów z łbem krzyżowym zawsze używamy końcówki PH w odpowiednim rozmiarze, na przykład PH1, PH2 i PH3.

Łby krzyżowe Pozidriv (PZ)

Pozidriv (PZ) to udoskonalona wersja łbów typu Phillips, oferująca jeszcze lepszą kontrolę i mniejsze ryzyko ześlizgiwania się końcówki z wkrętu. Charakterystyczne dla łbów typu PZ są dodatkowe nacięcia, które tworzą łącznie aż osiem punktów kontaktu zamiast standardowych czterech.

Do obsługi wkrętów z łbem krzyżowym Pozidriv przeznaczone są końcówki PZ1, PZ2 i PZ3, powszechnie dostępne np. w sklepach budowlanych czy z elektronarzędziami.

Łby płaskie (Slotted, SL)

Łby płaskie to najstarszy typ łbów wkrętów, w których zastosowano pojedyncze, proste nacięcie. Są coraz rzadziej spotykane, natomiast warto o nich wspomnieć, ponieważ wciąż można się na nie natknąć np. przy okazji prowadzenia prac remontowych.

Tutaj oczywiście używamy końcówki płaskiej o szerokości dopasowanej do szerokości nacięcia łba wkrętu (https://www.inoxplus.com.pl/baza-wiedzy/sruby-ze-stali-a2-i-stali-a4-czym-sie-od-siebie-roznia.html)

Łby sześciokątne (Hex)

Wkręty z łbami sześciokątnymi są często spotykane w konstrukcjach metalowych i mechanicznych, które wymagają stosowania elementów złącznych charakteryzujących się wysoką wytrzymałością. Sześciokątny kształt gniazda zapewnia dużą powierzchnię kontaktu i umożliwia przenoszenie znacznego momentu obrotowego.

Do wkrętów z łbami sześciokątnymi używa się kluczy imbusowych lub końcówek sześciokątnych w różnych rozmiarach, na przykład 2 mm, 4 mm, 6 mm itd.

Łby Torx

Łby Torx, znane także jako Star, mają kształt gwiazdy o sześciu zaokrąglonych ramionach. Taki kształt gwarantuje jeszcze skuteczniejsze przenoszenie momentu obrotowego na wkręt, bez ryzyka uszkodzenia łba.

Do tych wkrętów używamy wyłącznie końcówek Torx, oznaczanych literą „T” oraz numerem, np. T10, T20, T30 itd. (im wyższy numer, tym większy rozmiar końcówki).

Wkręty z zaprezentowanymi rodzajami łbów znajdziesz w ofercie Inox-Plus, czołowej hurtowni śrub, elementów złącznych ze stali jakościowych i osprzętu żeglarskiego ze stali kwasoodpornej. Już teraz zajrzyj do naszego wygodnego katalogu produktów online i wyszukaj odpowiednie wkręty dla siebie.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów w bazie wiedzy Inox-Plus. Dowiesz się z nich m.in., jak zabezpieczyć śrubę przed odkręceniem, jakie są gatunki stali nierdzewnej, a także czym są sprężyny talerzowe.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.